Studie ingetrokken - Sommige methodologische benaderingen zijn maar beperkt in staat om de diversiteit en complexiteit van de Belgische gezondheidsorganisatie te vatten. Er wordt te weinig rekening gehouden met de context, wat soms leidt tot te generieke resultaten. De realistische benadering van gezondheidszorg werd daarom voorgesteld als een mogelijke manier om het HSR-onderzoek te verbeteren. Het opstellen van een procesnota over realistische benaderingen werd opgenomen in het studieprogramma van 2018.
Ondertussen heeft echter geen enkele expert en geen enkele KCE-studie een methodologie gebaseerd op realistische benaderingen toegepast. Dit kan te wijten zijn aan hun tijdrovende aard, een gebrek aan interne expertise of het gebruik van andere beproefde methoden om rekening te houden met de context (beschrijving en analyse van de Belgische context, casestudy's met een nauwkeurige selectie van contextuele variabelen die de resultaten kunnen beïnvloeden/verklaren, enz.)
Daarom lijkt een procesnota over deze methodologische aanpak niet zinvol. De methodologie voldoet namelijk niet aan een behoefte die volgens de KCE-experts bestaat. Als onderaannemers projecten zouden voorstellen waarbij deze methoden worden gebruikt, dan zijn er voldoende andere kwaliteitsmiddelen om na te gaan of een dergelijke aanpak opportuun is.
- Studie 2024-03 (HSR) Preventie en screening van diabetes type 2 bij risicogroepen
- Studie 2024-09 (HTA) Economische evaluatie van whole genome sequencing voor kinderen met ontwikkelingsstoornissen
- Studie 2021-52 (HSR) Pediatrische intensieve zorg diensten – PICU
- Studie 2018-71 (method) Realist Approach
- Studie 2018-70 (Method) HSR aanbevelingen